Novinky
1011
Dovolená do 18. 11. Dovolená do 18. 11.
Děkujeme za trpělivost! :)
Pokračovat
187
Dovolená do 30. 7.Dovolená do 30. 7.
I vám přejeme krásné léto!
Pokračovat
Zobrazit všechny novinky
Česká kočka > Toaleta

Jakou toaletu vybrat pro svou kočku?

Máme-li doma kočku, máme také asi i kočičí záchod. Když si kočku pořizujeme, zvažujeme, jakou toaletu pořídit – krytou, nekrytou, rohovou, s odjímatelným okrajem, se zvýšeným okrajem, nebo dokonce samosplachovací? Na trhu je jich nepřeberné množství, a tak často volíme jen podle barvy. Je však toaleta, kterou jsme zvolili pro kočku ta nejvhodnější? Jinou toaletu bude potřebovat kotě a jinou starší kočka. Pojďme se podívat na různé druhy v současnosti dostupných toalet. 
velka toaleta
Velikost 
Velikost toalety by měla odpovídat velikosti kočky. Toaleta by měla být tak velká, aby se v ní kočka mohla pohodlně otočit a hrabat. Pozor tedy na kotěcí toalety pro dospělé nebo dokonce obézní kočky. Koťátko nám rychle z malé kotěcí bedničky vyroste, ale pozor při nákupu dospělácké toalety, aby neměla příliš vysoký okrak, přes který se bude kotěti špatně šplhat. To samé platí pro kočky starší nebo nemocné, příliš vysoký okraj může být překážkou, která je na vině loužičkám vedle záchodku. 
 

rohova toaleta
 
Krytá nebo nekrytá 
Krytá toaleta je vhodná pro stydlivější kočky nebo pro kočky žijící v malých domácnostech, kde je o klid k vykonání potřeby občas nouze. Také pro nás, majitele je krytá toaleta často esteticky přijatelnější. Dvířky se většinou naučí procházet všechny kočky – doporučujeme začít nácvik bez „lítaček“ a později, až si kočka nástup do záchodku osvojí, připojit i dvířka. Krytá toaleta ale nemusí vyhovovat domácnostem s kočkami, které si příliš nerozumějí – jedna může druhé bránit ve vstupu nebo výstupu z toalety, což může vyústit v loužičky jinde, než bychom rádi. U krytých toalet také musíme mít na paměti časté čištění – my možná necítíme nic, ale na čpavek bohatá kočičí moč, vytváří v boudě velmi nepříjemné prostředí, kterému se kočka může začít vyhýbat.


prilis mala toaleta
Se zvýšeným okrajem 
Některé kočky v toaletě značkují (proud moči na vertikální povrch), pro tyto kočky se hodí buď krytá toaleta nebo toaleta se zvýšeným okrajem. Pro kočky, které rády a vehementně hrabou můžeme zkusit koupit toaletu, která zabrání přílišnému vyhazování steliva. Pozor ovšem na nákup takové toalety pro koťata nebo staré a nemocné kočky, kterým by obtížný nástup mohl toaletu znechutit. 
 
Rohová 
Rohová toaleta je skvělým řešením pro malé domácnosti, kde bojujeme o prostor. Dají se koupit kryté i ty bez boudičky. 
kocka na lidske toalete
Lidská toaleta
Jsou kočky, které se naučí chodit na lidský záchod. Prostě si vyskočí na mísu, čapnou si a je to. Dokonce existují výukové sady - nástavce po vzoru dětských prkének na dospěláckou toaletu. Nejrve nabídneme kočce nástavec s malou dírkou uprostřed a stelivem v okraji nástavce. Po nějaké době vyměníme nástavec za jiný, s větší dírkou a malým okrajem. Kočka si tak postupně zvyká na to, že musí na mísu vyskočit a konat tam. Česká kočka tuto strategii nedoporučuje... výsledným krokem je stav, kdy kočka nemůže hrabat. Defekovat a močit bez možnosti hrabání je pro kočku frustrující, dopřejme jí to a držme se běžného trendu.
kryta toaleta


Kolik záchodů?
Obecně platí, že bychom měli mít doma tolik toalet, kolik je koček + jednu navíc a všechny bychom měli pravidelně čistit. Pro každou kočku znamená „pravidelně“ něco jiného, ale k výběru by mělo dojít nejméně 1x denně. Stelivo bychom měli kompletně vyměňovat podle potřeby kočky, ale nejméně jednou za 2-4 týdny. Vyhneme se tak močení na nevhodných místech.


Proč Česká kočka nedoporučuje automatické toalety:
  1. Nejčastějšími chorobami doma chovaných koček jsou problémy s močovým měchýřem a záněty močových cest. Kočičí moč začne jinak páchnout nebo je v ní krev. V případě močových kamenů čurá kočka jen po malých dávkách, nevyprázdní svůj močový měchýř kompletně. V případě, že je začervená nebo má jiné zažívací problémy, změní se zápach i kvalita stolice. Tohle všechno jsou pro majitele mimořádně důležité informace, které automatický záchod spláchne bez našeho vědomí. Nevědomky tak můžeme ignorovat závažné problémy a prodlužujeme kočce dobu, kdy se trápí. Sledování obsahu záchodku je stejně důležité, jako jeho čištění! 
  2. Automatické věci se mohou samy spustit nebo pokazit. Představte si, že se shrabovací lopatka automatické toalety spustí ve chvíli, kdy kočka koná potřebu. Představte si třeba, že sedíte na veřejném záchodě a najednou vaší toaletě upadnou dveře, nebo se stane něco podobně nepříjemného. Takový zážitek může kočku odradit od používání toalety a kočka začne vyhledávat diskrétnější místa jako koberec v rohu ložnice nebo fíkus v obýváku. 
automaticky kocici zachod
Z odborných análů

Díky studii z října roku 2012, provedené MVDr. Emmou K Grigg (Ross University School of Medicine, Sasseterre, Saint Kitts, West Indies) a publikované v Journal of Feline Medicine and Surgery vyšlo najevo, že kočkám je lhostejno, zda chodí do krytého nebo nekrytého záchodku. Pokud je toaleta krytá, musí splňovat určité požadavky.

Experiment byl proveden na 27 zdravých kočkách ve věku mezi 3 měsíci a 15 lety. Po dobu 14 dnů jim byly vedle sebe nábídnuty dva typy záchodků, jeden odkrytý, jeden zakrytý (viz. foto níže). Před studií používalo 80% koček odkryté záchodky a 60% mělo zkušenosti se zakrytými záchodky. Téměř žádná z kočkek však nepoužívala toaletu, jaká jí byla předložena v rámci studie. Nejednalo se o toalety komerčně vyráběné, ale toalety vyrobené pro účely studie z průmyslových várnic tak, aby bylo jisté, že budou pro všechny kočky dostatečně velké (82,5 x 50,5 x 47,3 cm). Zakryté toalety měly v přední části vyříznutý otvor 15,2 cm široký. Okraje nezakryté toalety byly 10 cm vysoké. Obě toalety byly naplněné do výšky 5 cm jemným hrudkujícím stelivem s vůní.

Toalety byly postavené vedle sebe a osmý den experimentu byly prohozeny (na místo zakryté byla postavena nezakrytá a naopak). Každý den byly toalety vyčistěny shodnými lopatkami a vybraný obsah každé toalety byl uzavřen v igelitovém sáčku s označením dne a typu toalety. Sáčky se denně vážily.

Výsledky odhalily, že je kočkám jedno, jestli chodí na zakrytou nebo nezakrytou toaletu. Některé kočky chodily častěji na zakryté (4 kočky) a jiné na odkryté toalety (4 kočky). Zbytku koček to bylo jedno.

Pokud je většině koček lhostejno, jestli chodí na odkrytou nebo zakrytou toaletu, proč je tolik lidí přesvědčených, že kočky nemají rády zakryté toalety? Tady je pár vysvětlujících detailů:

  • Většina komerčně vyráběných toalet je velmi malých (menší než prostor, kam by se vešlo 1,5 dané kočky). V odkrytých toaletách to nehraje tak velkou roli, ale zakrytá toaleta, kde kočka neustále naráží na stěny záchodku, není příjemná. Dvě ze čtyř koček, které ve studii preferovaly otevřenou toaletu byly větší, než je běžné.
  • Pach v toaletě je výraznější, jde-li o uzavřený prostor. Pokud se majitel nedostane k čistění záchodku každý den nebo pokud se jedná o ovoněné stelivo, odér může být pro kočku příliš nepříjemný. Čistění záchodku jednou denně většině koček postačí. Jedna z koček, které odmítaly v průběhu studie používat zakrytou toaletu začala na toaletu bez problémů chodit ve chvíli, kdy bylo navoněné stelivo vyměněno za neovoněné.
Pokud tedy chcete své kočce koupit zakrytou toaletu, s chutí do toho, jen pořiďte dostatečně velkou a čistěte ji pravidelně. Pokud máte kočku, která vyměšuje mimo toaletu, zkuste jí nabídnout několik různých záchodků s různými druhy steliva vedle sebe a nechejte ji, ať si vybere, co jí nejvíc vyhovuje.  Říká se tomu "záchodkový bar".

Nenechejme se limitovat jen tím, co je běžně v komerční nabídce a vyrobme své kočce toaletu i z velké plastové krabice. Jen pozor na ostré okraje. Mrkněte na ikeahackers.net

(Podle Dr. Sophia Yin, zpracovala Česká kočka)
zachodky
© 2012  |  Česká kočka  |  Mlýnské nábřeží 615/3, Brno  |  +420 604 753 286  |  info@ceska-kocka.cz
highslide