Česká kočka > Nabízíme > Poradna - poruchy chování > S čím vám dokážeme poradit

S čím vám dokážeme poradit


Proč to ta kočka dělá?

Svou kočku znáte lépe, než kdokoliv na světě... a přesto si občas říkáte: "Proč tohle ta kočka dělá"?
Proč reaguje jinak, než očekáváte? Proč se nechá hladit a tváří se slastně a najednou hryzne? Proč nemá ráda některé členy rodiny?

Každý vám říká a radí něco jiného, tak jak se v tom pak vyznat? Pomůžeme vám rozluštit logiku kočičího chování. Pokud nenajdete odpovědi na webu České kočky, zeptejte se přímo - připravíme odpověď přímo pro vás!

Typické problematické chování:

úklid

Znečišťování

Močení a kálení mimo toaletu
Teritoriální značkování
Jak vyčistit biologické skvrny

Agresivní kočka

Agrese vůči lidem
Agrese vůči ostatním zvířatům
Děti a kočky
Skupina domácích koček
Bázlivá kočka  
agrese1

Agrese u koček mladších 18 měsíců:

Kde končí roztomilá hra
Vývoj kotěte

Škrábání

Proč a kde kočka škrábe

Sebepoškozování

Kdy už nejde o údržbu kožichu
Změny chování jsou často následkem změny zdravotního stavu. Kočky jsou mistryně ve skrývání bolesti a problém, který kočku trápí, jsme nemuseli vůbec zaznamenat*. Proto bychom měli vždy nejprve s kočkou navštívit veterináře. Jde-li o kočku starší než 7 let, doporučuje se investovat do krevních testů. 
 
Pokud je kočka klinicky v pořádku, jedná se buď o poruchu chování nebo o nevhodné chování. Vysvětlíme, poradíme!

*Více o změnách zdravotního stavu a o obvyklých kočičích chorobách najdete v Knihovničce.

Co jde a co nejde...


Udělám naprosté maximum pro to, abych vám a vaší kočce pomohla. Dělám svou práci ráda a dělám ji pro vás. Vždy budu jednat s maximálním ohledem na zdraví a pohodu vaši a vaší kočky. Ani přesto však nemohu se 100% jistotou slíbit, že bude problém zcela vyřešen. 

Úspěch celého podniku závisí na zdravotním stavu kočičky a majitelově trpělivosti, odhodlání a možnostech. Nebudu vám nabízet nerealizovatelná řešení, to slibuju (např. Pro vaši kočku musíte vystavět voliéru na střeše činžovního domu a každý den zajistit pravidelné přelety vrabčího hejna pro její rozptýlení.). Nicméně, někdy budou jediným možným řešením změny ve vaší domácnosti (např. Vaše kočky se nenávidí, instalujte na čas mezi kuchyň a obývák dveře z pletiva./ I v malém bytě by bylo vhodné najít místo ještě pro jednu toaletu./ Odstraňte z dosahu kočky všechny textilní věci včetně koberce. Atd.). 

Je to sice nemilé, ale jednou z možných variant někdy bývá i hledání nového domova pro jednu nebo více znesvářených koček. Je však vždy jen a jen na klientovi, jak daleko budete pro svou kočičku ochoten vybočit ze svých zajetých kolejí. Pokud se klient rozhodne, že navrhované alternativy jsou pro něj už příliš velkým zásahem do osobního komfortu, pokusím se samozřejmě navrhnout jiné řešení. Ne vždy však bude možné alternativu najít. 

V mnoha případech bude potřeba vyzkoušet několik různých kombinací řešení, než najdeme ten správný koktejl. Pohled do nitra kočičí duše je často velká detektivka a od nás vyžaduje především pečlivé naslouchání kočičím signálům a také trpělivost. 

Moc díky! Těším se na vás!
© 2012  |  Česká kočka  |  Mlýnské nábřeží 615/3, Brno  |  +420 604 753 286  |  info@ceska-kocka.cz
highslide