Novinky
1011
Dovolená do 18. 11. Dovolená do 18. 11.
Děkujeme za trpělivost! :)
Pokračovat
187
Dovolená do 30. 7.Dovolená do 30. 7.
I vám přejeme krásné léto!
Pokračovat
Zobrazit všechny novinky
Česká kočka > Novinky > Tajný život vaší kočky - pořad BBC

Tajný život vaší kočky - pořad BBC

Víc břichem než citem


Jednou bych si přála, aby Česká televize nabyla kvalit BBC. Jeden z programů, které mě naprosto dostaly je pilotní film Tajného kočičího života The Secret Life of the Cat a jeho první pokračování (víc se mi toho z Youtube stáhnout nepodařilo). Zprvu jsem při sledování zelenala závistí vůči lidem, kteří mají v popisu práce zkoumat, kudy kočky běhají a co tam dělají, ale pak jsem si uvědomila, že dělám něco podobného, ulevilo se mi, šla jsem hodit na webovku další poutač na svůj seminář o kočkách v Praze a poslala jsem hlavní kočkošéfce daného pořadu Sarah Ellis pozvánku na LinkedIn.   
 
Skupině 50 místních koček se na krk pověsily kamery s GPS a mikrofonem a tajná mise do tajů kočičího života byla odstartovaná. Tahle zpráva krátce proběhla i zprávami u nás, ale i přesto bych ráda vypíchla několik kulantních detailů, které v českých shrnutích nezazněly.
 
1)   1) Kočky žijící doma a venku provozují s ostatními kočkami v oblasti tak zvaný „timesharing“ – kdo z vás si společně s bandou dalších nadšenců koupil kus chalupy ve Španělsku, aby tam mohli všichni na střídačku jezdit, ví, o čem mluvím. Prostě, když spolu dvě miciny ze sousedství nevycházejí moc dobře, uzavřou dohodu o střídavé péči o teritorium. Jedna obráží okolí v noci, druhá přes den. Ač tohle v pořadu nezaznělo, všimněte si, že tohle dělají i vaše kočky, co žijí jen doma. A pokud jedna z nich tráví každé dopoledne na pračce a druhá jí tam „náhodou“ vleze, dostane od té první pekelný sekec.

2) 2) Překvapivé množství koček lozí do cizích domů, a tam, pod rouškou noci, vesele značkují a žerou domácí kočce z misky. Má se za to, že si tím kočky kompenzují touhu lovit a nejdou potom tak moc po myšácích a opeřencích. I když v pořadu vystupuje kocour, jehož panička se domnívala, že své dny tráví vyvalený někde na lavičce... na kameře pak bylo vidět, jak se rdí, když zjistila, že její macour má teritorium velké 6ha a je vyhlášeným lovcem králíků. Majitelé měli přinést všechno, co jejich kočky za týden ulovily a hrdě donesly domů. Myšáci, krtci, žáby, ptačí křídlo, králičí oko. Bylo překvapivé, že na 50 koček připadlo za týden jen asi 20 prezentovaných úlovků. Kočky tedy v průměru nevraždí tolik, kolik bychom si mysleli. 

3)    3) Zaujal mě výzkum, který dokázal, že kočky mají sice ke svým dvounožcům vřelý vztah, ale v jejich lásce k nám je jeden velký háček – vidí nás především, jako hlavní poskytovatele potravy a přístřeší (a to je prima, proč by nás za to nemilovaly), ale rozhodně na nás nespoléhají, co se týče bezpečí. Na rozdíl od psů je tedy kočičí láska motivovaná spíš břichem, než citem. No jo, holt láska prochází žaludkem, ať se nám to líbí nebo ne. Stejný výzkum provedený na dětech a na psech ukázal potvrdil, že jak dítě, tak pes se k nám utíká ve chvíli ohrožení a strachu a reaguje negativně na naši nepřítomnost, protože se bojí. Kočka reaguje negativně na naši nepřítomnost, protože se nudí... hmmm. 

4) Kočky se při obchůzce svého teritoria neustále setkávají s jinými kočkami a běžně dochází k nepřátelským konfrontacím, nicméně opravdových bitek a bojů, kdy dojde ke kousání do krve není zdaleka tolik.

5) Slyšíváte ze zahrady občas šílené vřeštění? K hlasitým potyčkám dochází především proto, že kočka není zvyklá z konfliktu prchnout a odhalit druhé straně záda, což je velmi nebezpečné (nebezpečnější, než odhalit břicho, kdy má k dispozici 5 sad zbraní). Takže, když na někoho narazí, nezbude, než se pěkně pohádat.

6) Kočky jsou primárně teritoriální zvířata, která ve většině případů brání své „hnízdo“ (místo, kde spí a jedí). Nicméně, kočky domestikované se pomaličku začínají přizpůsobovat životu ve společnosti jiných koček a existují i harmonické mnoha-kočkové domácnosti. Je to světlo na konci tunelu pro budoucí generace... ale těm současným kočkám lezou ostatní chlupatci zpravidla dost krkem.

7) Frekvence kočičího předení je shodná s frekvencí pláče dítěte... takže je jasné, odkud vítr vane, když si uvědomíme, že naše kočka šéfuje celé domácnosti.


Mimo samotný výzkum mě zaujaly dvě věci:
a)     a) Termín FFF = Feline Focused Family (Rodina zaměřená na kočku, jinými slovy, rodina kočkou ovládaná)
b)      b) Když se pustí z počítače zvuk kočičí bitky, Kočka se probouzí a Kocour zvětšuje chlupový objem a syčí. 

Kdo se chce mrknout na celý pořad, link na Youtube je zde. Koho zaujal tento pilotní film, mrkněte na Little Cat Diaries (Youtube) a sledujte příběhy jednotlivých koček z filmu The Secret Life of the Cat do detailu! 

tajny kocour
© 2012  |  Česká kočka  |  Mlýnské nábřeží 615/3, Brno  |  +420 604 753 286  |  info@ceska-kocka.cz
highslide