Novinky
1011
Dovolená do 18. 11. Dovolená do 18. 11.
Děkujeme za trpělivost! :)
Pokračovat
187
Dovolená do 30. 7.Dovolená do 30. 7.
I vám přejeme krásné léto!
Pokračovat
Zobrazit všechny novinky
Česká kočka > Slintání

Slintá vaše kočka?

jazyk venku

Ke slintání může být mnoho důvodů. Pokud vaše kočka slintá pravidelně, může jít o reakci na jídlo, na horko nebo na stres (o bezstresové cestě na veterinu si přečtěte ve 3/2013 Kočičí planety), ale může to být také známkou nemoci. 


slintani3
Slintají kočky které právě v kuchyni olízly lžičku od něčeho ohavného, nebo sežraly ve sklepě něco, co bylo přichystáno k likvidaci hlodavců, nebo jsou ve stresu z toho, že se jede na veterinu. Mnoho koček slintá, když se raduje, že vás vidí, protože ví, že máte něco dobrého v kapse, nebo, když cucají látky, nebo části svých dvojnožců (prsty, ušní lalůčky, atd.). Žužlání a slintání často doprovází přešlapování a „hnětení“ pacičkami. Toto chování se objevuje zejména u nedostatečně socializovaných koček, které tak „vzpomínají“ na bezpečí, které zažívaly u cecíků své maminky. 


slintani1
Slintání může být průvodním jevem některých chorob. Například nemocí zubů nebo ústní dutiny obecně (stomatitidy a gingivitidy) – tyto choroby jsou v pokročilém stádiu často doprovázeny i povystrčeným jazykem. Může jít o poranění tlamky nebo jazyka, nebo o reakci po bodnutí hmyzu nebo olíznutí leptavé chemikálie. Kočka může mít v tlamce vřídek nebo dokonce i nádor. 


slintani2
Čeho bychom si měli všímat: 
·  Jakékoliv nepřirozené napuchnutí tlamky 
·  Špatný dech 
·  Neschopnost polykat, jíst nebo pít 
·  Kočka ztratí jiskru 
·  Zvracení 
·  Problémy s dýcháním 
 
Pokud máte pocit, že s kočkou není něco v pořádku, rychle na veterinu. Mrkněte se po bytě, jestli není vykramovaná lékárnička, okousaná dyfenbachie nebo rozsypaný pytlík s pálivou paprikou. Jakékoliv informace jsou pro veterináře důležité! 
Přečtěte si také o jedovatých rostlinách.
© 2012  |  Česká kočka  |  Mlýnské nábřeží 615/3, Brno  |  +420 604 753 286  |  info@ceska-kocka.cz
highslide