Novinky
1011
Dovolená do 18. 11. Dovolená do 18. 11.
Děkujeme za trpělivost! :)
Pokračovat
187
Dovolená do 30. 7.Dovolená do 30. 7.
I vám přejeme krásné léto!
Pokračovat
Zobrazit všechny novinky
Česká kočka > Novinky > Kočky při povodních

Kočky při povodních

Kočka je součástí naší rodiny, proto chceme před povodní zachránit i ji. Co s kočkou při povodni a po povodni? 

Při povodni a evakuaci:
Nenechávejme kočku doma, pokud sami odcházíme – byť jen na pár hodin. Nevíme, jestli se do zaplavené oblasti budeme moct pro kočku vrátit.
Pokud jsme od své kočky odříznuti a nemáme jak se pro ni vrátit, zavolejme spolehlivým sousedům nebo na policii a dejme jim přesné instrukce ohledně odchytu kočky a toho, kde najdou přepravku a připravenou evakuační tašku (viz níže). 
 
Kočky, které chodí ven nepouštíme, hrozí-li nebezpečí záplav. Při případné evakuaci je nebudeme muset někde hledat a nahánět a ztrácet drahocenný čas.

Kočky se změnou situace poměrně rychle vyděsí – chovejme se k nim opatrně, ať neporaní sebe ani nás. 
 
Nedovolme své kočce, aby pila záplavovou vodu a olizovala nebo požírala jakékoliv oběti záplav (hlodavce, ptáky, atd.). Pokud se kočka namočí, omyjme ji šetrně čistou vodou a pokusme se zabránit jí, aby se olizovala. Povodňová voda není jen voda z řeky, je to voda smíchaná s obsahem kanálů, tedy s velkým množstvím nebezpečných bakterií a může být původcem mnoha infekčních chorob (např. leptospiróza).

Některé kočky nebudou vinou stresu ochotné žrát ani pít. Kočka by neměla být bez pitné vody déle než den a bez potravy déle, než dva, maximálně tři dny, jinak je ve vážném ohrožení života. Kočce, která nepije lehce navlhčíme srst pitnou vodou – při péči o srst, kterou se kočky uklidňují, se alespoň částečně zavodní. Nenamáčejme však kočku přehnaně, mohla by prochladnout.

Kočce sundáme obojek – v extrémních situacích, jakými jsou povodně, riskujeme, že se kočka za obojek někde zachytí a nedokáže se vyprostit (ve vodě, při útěku do křoví, atd.). Na kočku, která se takto zachytila a v panickém strachu útočí na všechny kolem hodíme velký ručník nebo deku, kočku se pokusíme co nejlépe zavinout, a pak opatrně odstřihneme obojek (přizveme si někoho na pomoc, dva zvládnou danou situaci lépe).

Při transportu na bezpečné místo kočku za žádných okolností nevyndáváme z přepravky, ani přepravku neotvíráme, abychom kočku pohladili. Kočka může uprchnout a v neznámém prostředí se ztratit. Při transportu přikryjeme přepravku ručníkem nebo dekou, aby byla kočka maximálně izolovaná od okolního hluku.
 

Po povodni: 
Kočku v ideálním případě přineseme domů až když je „po všem“. Prostředí by mělo být suché a vydezinfikované. Pokud je to možné, nevystavujme kočku stresu z hluku vysoušečů, sbíječek, atd. 
Kočka přišla o své přirozené teritorium, nebo bylo její teritorium zásadně změněno. Pryč jsou nejen známé věci, ale také všechny pachy. Je tedy pravděpodobné, že bude dezorientovaná a ve stresu stejně, jako my. Na rozdíl od nás ovšem nerozumí tomu, co se stalo. Usnadněme jí adaptaci na nové teritorium: poskytněme jí trojrozměrný prostor (např. skrývačky na skříních), krabice a místa, kam se může kočka zašít. 
 
Nevytahujme kočku z úkrytů, nemazleme se s ní, pokud si o to sama neřekne (přílišný kontakt může u mnoha koček stres ještě zvýšit). Dejme jí čas, ať si na novou situaci zvykne. Pokud kočka adaptaci nezvládá, vezměme ji k veterináři. K dispozici je celá řada způsobů, jak kočce pomoci (kočičí feromony ve spreji nebo v odpařovači Feliway, kočičí antidepresiva Zylkene, atd.). 
 
Pelechy a deky, které přišly do kontaktu s povodňovou vodou vyvařme nebo nahraďme novými (kočka nepotřebuje drahý pelech, stačí jí stará mikina). Kontaminovaná škrabadla vyhoďme. Misky z porézních materiálů (keramika, umělá hmota) řádně dezinfikujme nebo nahraďme novými
 
Pokud kočka začne v domě močit, může to být nejen vinou stresu, ale i vinou čistících prostředků obsahujících čpavek (ten je i složkou kočičí moči a kočka jen přebíjí ten cizí pach). Nekárejme ji a netrestejme – dosáhneme jen umocnění stresu a další louže. 
 

Jak být nachystaný pro příště (které doufám nepřijde)

Nechejme svou kočku pravidelně očkovat

Nechejme svou kočku načipovat a zaregistrovat v národní databázi – pokud se nám při povodni ztratí a někdo ji najde, bude její cesta domů rychlejší. 

Mějme v telefonu uložený kontakt na svého veterináře a na veterinární pohotovost. 

Dohodněme se s příbuznými nebo známými, kteří nebydlí v záplavových zónách, že k nim svou kočku v případě katastrofy přivezeme nebo si oni sami pro kočku přijedou. Preferujeme domácnosti bez koček. Pravidelně si ověřujme, že tato možnost stále platí. Pokud nikoho takového nemáme, zjistíme si, jestli je v dosahu kočičí hotel nebo útulek – k této možnosti přikročme až jako k poslednímu možnému řešení. 

Mnoho koček zůstane při povodních zanecháno svému osudu, protože je majitelé nemají v čem odvést. Pořiďme své kočce dostatečně velkou a pevnou přepravku (ideálně jednu z těch akreditovaných pro leteckou přepravu – ne, že by to záchranáři ve vrtulníku požadovali, ale můžete si být jistí, že ji jen tak něco nepromáčkne nebo že se náhodou neotevře), v níž bude moct v případě nouze setrvat po nezbytně nutnou dobu. Měkké tašky a proutěné koše se nehodí – jsou špatně omyvatelné, mohou se vodou porušit, kočka v nich není chráněná proti případnému nešetrnému zacházení při kritické evakuační situaci, může se zranit, zranit někoho jiného, nebo z poškozené tašky či koše ve strachu uprchnout. Na přepravku permanentním fixem napíšeme své jméno a telefonní číslo. 

Pokud žijeme v záplavové zóně, připravme si pro svou kočku evakuační tašku. 

Co by mělo být v evakuační tašce pro kočku: 

 • Potrava (na kterou je zvyklá) na 5 dnů (ideálně samo-otvírací konzervy  nebo paštiky, které nejsou tak náchylné ke kontaminaci jako granule). 
 • Velká láhev pitné vody (nejen k pití, ale také k omytí kočky, pokud to bude nutné). 
 • Jedno balení veterinárních podložek nebo starých triček, které mohou v přepravce zachytit případnou moč a mohou být rychle vyměněny, aby byla kočka stále v suchu a čistotě. Je možné, že kočku nebude možné vypustit k použití toalety dostatečně brzy. 
 • V ideálním případě toaleta a pytel steliva (na které je kočka zvyklá), neprodyšně uzavřené v igelitovém pytli. Jako provizorní toaleta poslouží i kus igelitu a hromádka nekontaminovaného písku nebo hlíny – pokud ta není k dispozici, použijeme natrhané noviny nebo reklamní letáky. 
 • Lopatka na hovínka. 
 • Několik pytlů do odpadkového koše na odstranění kočičích výkalů a špinavého steliva. 
 • Kočičí očkovací průkaz a jakékoliv léky, které kočka bere (v igelitovém sáčku). 
 • Malá kočičí lékárnička (Betadine, obvaz, nůžky, antibiotická mast). 
 • Lahvička nearomatické desinfekce neobsahující čpavek.  
 • Oblíbená hračka nebo dečka. 
 • Fotografie nás a kočky. Pokud se ztratí nebo pokud bude potřeba prokázat, že jde o naši kočku, budou pro nás nedocenitelné.
© 2012  |  Česká kočka  |  Mlýnské nábřeží 615/3, Brno  |  +420 604 753 286  |  info@ceska-kocka.cz
highslide