Novinky
1011
Dovolená do 18. 11. Dovolená do 18. 11.
Děkujeme za trpělivost! :)
Pokračovat
187
Dovolená do 30. 7.Dovolená do 30. 7.
I vám přejeme krásné léto!
Pokračovat
Zobrazit všechny novinky
Česká kočka > Interaktivní krmítka

Aktivní nebo interaktivní hračky či chytrá krmítka jsou tu pro vaši kočku, její lovecké touhy a snížení váhy.

Interaktivní krmítka, chytré hračky, aktivní hračky, aktivní krmítka. Ať už tomu říkáme jakkoliv, kočka si pomocí interaktivního krmítka zpestří den a zapracuje na své fyzičce. Interaktivní krmítka se hodí zejména pro kočky domácí, které nemohou ven, aby procvičovaly svůj lovecký um.
stimulo1
Kromě toho, že kočka potřebuje jíst, pít, spát a pečovat o svůj zevnějšek, potřebuje také lovit. Je to potřeba, kterou mají i domácí peciválové. Kočka je solitérní lovec. Na lov vyráží vždycky sama, není jako pes, který loví ve smečce. A na rozdíl od psa nikdy nemůže spoléhat na to, že pokud bude nemocná nebo prostě nebude mít při lovu štěstí, někdo se s ní podělí. Tak kočky nefungují. Nejsou tak geneticky naprogramované a nevěří ani tomu, že u nás doma ta miska vždycky plná bude. Jsou za to rády a rády toho využívají, ale nikdy nebudou stoprocentně přesvědčeny, že to tak bude i zítra. A proto musejí trénovat lov. Hra, která nám na kočkách připadá tak roztomilá je tréningem lovu. Proto loví (a myšáky domů přinášejí) i kočky, které nejsou hladové. Riziko, že nebudou trénovat a až přijde bída, už nebudou tak mrštné a obratné je příliš velké.
ceska kocka odkapavac

Mnoho lidí si myslí, že si jejich kočka nehraje, neumí to, nebaví ji to. Ve většině případů tak zvaně lenivých koček jde buď o kočky staré, nemocné nebo o kočky, které nemají k procvičování lovu příležitost. „Ale vždyť má tolik hraček!“ Hračky statické, které kočce předložíme s velkou pompou ji ve většině případů baví jen krátkou dobu, pak se povalují v rohu a skončí obalené prachem pod gaučem. Proč? Kočka hračku přijme (nová kořist) a uloví ji. Pak se jí v teritoriu povaluje dávno ulovená mrtvola a komu by se chtělo lovit něco, co už nám podlehlo. Hračky na udici, na provázku, hračky pohybující se jsou často mnohem atraktivnější. Hra není pro kočku jen hra, je to nezbytná součást jejího života, je to proces, který ji udržuje fyzicky a také mentálně fit. Kočky by asi byly překvapené, kdyby věděly, že si spousta z nás myslí, že vlastně nic nepotřebují a vystačí si doma samotné. :)
ufo

Proč se interaktivní krmítka neomrzí


Všimli jste si někdy, že kočka, s níž si hrajete se pak jde nažrat? Je to logické – loví, takže na konci musí přijít pozření odměny.

Proto se jako hračky velice hodí právě interaktivní krmítka, do nichž schováme kočce část denního (či nočního) přídělu granulí nebo kapsičky a kočka je musí dostat ven pěkně kousek po kousku. Lov je pokaždé jiný, nový. Nejde jen o to nažrat se, jde i o to, že ulovená granule chutná podstatně lépe.


Výhody interaktivního „lovu“ jsou zřejmé:


·        Kočka trénuje lov a to ji baví, vyluxovat misku zdaleka neposkytuje takové mentální vyžití
·        Kočka jí pomaleji a méně hltá – v době časté kočičí obezity jde o velice nenáročný způsob, jak kočku pomaličku odtučnit
·        Kočka domácí se díky interaktivním krmítkům nenudí a zmenšuje se tak riziko vzniku poruch chování
·        Interaktivní krmítka jsou natolik atraktivní, že z nich může lovit i více koček najednou, což podporuje vzájemnou pohodu a zlepšuje vztahy mezi kočkami
·        Interaktivních krmítek je mnoho druhů a podle typu potravy je možné vybrat ten, který nejvíc odpovídá preferencím vaší kočky
tornado cat
Pro dospělé kočky se hodí v podstatě všechny typy krmítek.
Pro koťata a staré kočky jsou vhodnější nižší krmítka.

Tipy České kočky:
  • Krmítka předkládáme kočkám na zemi, aby je neshodily ze stolu. Krmítka jsou odolná, ale kočka by se mohla polekat a mohla by vůči krmítku pojmout nedůvěru.
  • Do krmítek vkládáme granule tak velké, aby mohly otvorem vypadnout (na dentální granule např. Hill’s t/d) volíme následující krmítka: Ježek (Catch), Labyrint, Odkapávač, Pelech
Solitaire aktivní krmítko Trixie1
  • Krmítka, která se kutálejí po podlaze servírujeme raději na koberci nebo na látkové či umělohmotné podložce (např. plastové prostírání) – některým kočkám vadí hlasitý rachtavý zvuk kutálející se hračky. Je s podivem, že jiné to naopak preferují a s krmítkem doslova mlátí.
  • Dáváme-li do krmítka vlkou potravu, nezapomeňme vždy po vybrání všech dobrot krmítko umýt. Přestože jsou krmítka vyrobena z kvalitního, odolného plastu, je to pořád jen plast, který by mohl po delším zaschnutí absorbovat pach.
  • Krmítka je vhodnější nenechávat povalovat celé dny a noci. Kočka by měla vědět, že pokud má krmítko k dispozici, něco v něm bude. Předkládáme-li krmítko kočce v době, kdy odcházíme z domu nebo na noc (pro majitele koček „budivek“), bude atraktivnější a kočce se neomrzí. „Omrzení se“ totiž spočívá v tom, že kočka opakovaně ke krmítku přichází, ale nic v něm nenachází, nejde tedy o omrzení, ale o negativní zkušenost.
Catch_Movie_Still_01
Pokud dáváte kočce krmítko na noc, zvolte raději krmítko statické, které vás svým kutálením nebude rušit ze sna.
Když s krmítkem začínáte, zkuste do něj dát větší množství granulí, aby se kočka rychle nadchla, že pořád něco padá. Později můžete potravy ubrat a hra jí vydrží déle.

Pro začátečníky je také vhodné do složitějších krmítek vložit oblíbený pamlsek (např. kousek sušeného masa) – kočka ho bude cítit a krmítko bude atraktivnější. Krmítko by však nemělo být plněno pouze pamlsky, protože pak už obyčejné granule nemusejí být pro některé kočky tak lákavé. Aby plnilo svůj účel, měli bychom krmítka plnit běžnou potravou, kterou odečteme z denní dávky.
míček ceska kocka
  • Nepovažujme svou kočku za knedlíka a pecivála, který si nehraje. Mnoho koček si nehraje, protože jim nepředložíme nic dostatečně atraktivního.
  • Pokud si nejsme jisti, jaký druh lovu naši kočku baví, zkusme první interaktivní hračky vyrobit z papíru, roliček od toaletního papíru, přepravek na vejce, atd. Poté můžete kočce pořídit něco trošku víc sexy, co budou návštěvy obdivovat.
schovaná svačinka trixie1
labyrint
© 2012  |  Česká kočka  |  Mlýnské nábřeží 615/3, Brno  |  +420 604 753 286  |  info@ceska-kocka.cz
highslide