Novinky
1011
Dovolená do 18. 11. Dovolená do 18. 11.
Děkujeme za trpělivost! :)
Pokračovat
187
Dovolená do 30. 7.Dovolená do 30. 7.
I vám přejeme krásné léto!
Pokračovat
Zobrazit všechny novinky
Česká kočka > Bachovky

Co jsou to Bachovy květové esence a hodí se pro mou kočku?

Bachovy květové esence
(informace z knihy Evy Kadlecové Vaše zdravá kočka)
 
Historie
Doktor Edward Bach (1886-1936) byl velšský lékař, který vytvořil systém 38 květových esencí, jejichž pomocí léčil jak lidi tak léčbu zamýšlel používat i u zvířat. Sám Dr. Bach se netajil tím, že jeho teorii chybí vědecký podklad, ale i přesto slavil se svým přístupem úspěchy.
Při formování svého ojedinělého přístupu vycházel Dr. Bach především z toho, že fyzické nemoci obvykle předcházejí strasti emoční, tedy stres nebo duševní utrpení jako deprese, strach, vyčerpání, šok nebo nedostatek sebedůvěry. Náš duševní stav ovlivňuje naše tělo a naopak. Zase jsme tedy u principu vejce a slepice - co bylo dřív, psychický nebo fyzický problém? :)
 
Jak to funguje?
Aby ti, co vysvětlení potřebují nějaké dostali, definice praví, že esence působí na principu vysokofrekvenčních vibrací, které se synchronizují s tělními buňkami a nutí je vibrovat ve stejné frekvenci. Stávají se tak katalyzátory emočních změn a tak podporují naše fyzické zdraví. Tak či onak, myslím, že se shodneme na tom, že některé kytky obsahují zajímavé složky, které nám i našim kočkám dokážou pomoct. Dogmatickým zastáncům klasické farmacie bych ráda připomněla, že i ona je v mnoha případech založena na extraktech z rostlin. A pak se tu bavíme jen o odlišném způsobu zpracování téhož ;).
 
Je to bezpečné pro kočku?
Bachovy esence, které koupíte na České kočce bezpečné jsou. Neobsahují totiž alkohol, který se používá v klasických preparátech pro lidi (Dr.Bach používal koňak, protože to je sám o sobě výluh z vína a dubových sudů :)).
 
Kdy se hodí?
Bachovy esence se pro kočky hodí zejména v situacích, kdy zvíře vykazuje určité nežádoucí tělesné projevy, např. močení na nevhodných místech, ale které nemají objektivně zjistitelný důvod. Proto vždy nejprve navštivte veterináře, abyste si byli jistí, že kočka netrpí problémy močových cest, onemocněním ledvin nebo štítné žlázy, cukrovkou, nebo jakoukoliv jinou diagnostikovatelnou chorobou. Pokud je kočka léčena, mohou být Bachovy esence velice vhodným doplněním klasické léčby. Nemějte pocit, že to musí být buď anebo - odmítat klasickou veterinární medicínu je nebezpečné a pokud jste neměli v minulosti dobrou zkušenost, zkuste najít jiného veterináře.
 
Jak se aplikují?
1 dávka = asi 4 kapky
Kapky bychom měli dávat kočce 2x denně ve stejnou dobu. Při větších obtížích až 4x denně, nebo dokonce po hodině. Lepšího efektu nedosáhneme zvýšením počtu kapek, ale zvýšením frekvence a pravidelnosti.
Kapkami není možné se předávkovat. Neovlivňují účinky jiných léků a nemají vedlejší účinky.
 
Kam se aplikují?
Buď přímo do tlamky nebo na horní ret. Je možné je přidávat do jídla nebo vody (je však potřeba, aby dávku kočka opravdu pozřela, fontánky a velké misky tedy nejsou vhodné). Místo do tlamky se kapky dají podávat i na místa, kde je hmatatelný tep, do měkkých tělních prohlubní, jako je podpaždí. Pozor na oči a uši, tam by se žádná voda, ani ta, co obsahuje kapky, dostat neměla.
 
Kdy to začne fungovat?
Reakce by se měla objevit během několika dnů. Pokud se tak nestane do pěti dnů, skrývá se problém někde jinde a je po něm potřeba znovu pátrat. Při zlepšení postupně snižujte množství. Jako u většiny typů alternativní léčby se může stát, že než dojde k pozitivní změně, původní problémy se na krátkou dobu zintenzivní.
 
Kadlecová, Eva. Vaše zdravá kočka. Computer Press. Brno 2011. Str. 20-22; 65-75. ISBN 978-80-251-3328-6. Zpracovala Petra Žallmannová.
 
© 2012  |  Česká kočka  |  Mlýnské nábřeží 615/3, Brno  |  +420 604 753 286  |  info@ceska-kocka.cz
highslide